EXO hosting
DRAKOMIR.com > Špeciálne jednotky > DevGru

DevGru

Nášivka DEVGRU
OBSAH:
História
Hlavné úlohy
Organizácia
Známe operácie




História

Operátori jednotky DEVGRU v AfganistaneNaval Special Warfare Development Group (NSWDG), známa ťiež ako SEAL team 6, MOB 6, MARESFAC je špeciálna jednotka, ktorá bola založená v roku 1980, so sídlom v Dam Neck vo Virgínii. Ideu vytvorenia jednotky určenej pre skrytý boj s terorizmom presadil príslušník SEAL 2, Richard Marcinko, ktorého rodinné korene siahajú na Slovensko. Marcinko sa zúčastnil akcie na záchranu rukojemníkov v Iráne, známu pod názvom Eagle Claw. Počas akcie spozoroval množstvo chýb, ku ktorým došlo a na základe týchto skúseností začal presadzovať svoj organizačný model vhodný pre špeciálne operácie.

V prvom rade sa zformovala z oboch vtedy existujúcich jednotiek SEAL 1 a 2 skupina dvoch čiat pod označením MOB 6 (Mobility six), ktorá sa výcvikom špecializovala na boj proti terorizmu. Neskôr došlo k zfomovaniu stálej a samostatnej jednotky SEAL team 6, pod velením Richarda Marcinka. Pre zdokonaľovanie výcviku sa už po zrode jednotky nadviazala spolupráca s inými v zahraničí, Nemeckou GSG 9, Britskou SBS a bojovými potápačmi Francúzska. Jednotka však mala pomerne zlé meno, pre viaceré obvinenia velenia zo sprenevery, pre ktoré bol Marcinko i odsúdený.

Po odchode Marcinka zmenila jednotka názov na MARESFAC, oficiálne vystupovala ako výskumné laboratórium, tento názov však bol po krátkej dobe zmenený, nakoľko členovia jednotky už na prvý pohľad nepôsobili práve ako vedci. Tak došlo k zmene označenia jednotky a jej krytie na Developement Group (Vývojová skupina) určená pre testovanie, vývoj zbraní a vybavenia určeného pre špeciálne operácie.


Hlavné úlohy

V počiatkoch bola jednotka zameraná na protiteroristické akcie na mori a na pobreží. Zasahovala v prípade potreby na lodiach, ropných vrtoch a pod.. Neskôr sa začala jedna z buniek jednotky, známa ako "Red Cell" zaoberať i praktickým testovaním bezpečnosti vojenských základní, letísk, ambasád a iných strategických objektov.

Hlavnou úlohou jednotky v súčasnej dobe sú preventívne zákroky proti terorizmu, teda vyhľadávanie, zatíkanie a prípadne i likvidácia potencionálne nebezpečných osôb. Zameriava sa predovšetkým na organizátorov teroristických akcií a iných vysoko postavených cieľov. Nasadení sú i v prípadoch rôznych kríz, kedy sa venujú osobnej ochrane významných osôb, strategických objektov a pod..

Jednotka pravdepodobne úzko spolupracuje i so CIA, tak ako tomu bolo v prípade SEALs v projekte Phoenix počas vojny vo Vietname.


Organizácia

Jednotka je administratívne vedená pod námorníctvom NAVSECWARCOM a operačne je riadená JSOC (Joint Special Operations Command), podobne ako je i Delta Force alebo 160th SOAR. Jednotka má údajne vo vlastnej organizačnej štruktúre i niekoľko vlastných vrtuľníkov HH-60, ale pre rozsiahlejšie dopravné účely a špeciálne operácie využíva predovšetkým 160th SOAR.

Jednotka sa člení na menšie špecializované tímy, nazvané farbami, tieto tímy sú ďalej rozdelené na rôzne bunky podľa špecializácií podľa špecializácií jednotlivcov, odhadovaný počet aktívnych členov jednotky je približne 200, k nim patrí i približne 300 osôb výskumného personálu, ktorý sa venuje skutočnému testovaniu a vývoju zbraní.

TímZameranieBunky
Červený
útočná skupina
odstrelovačská;
osobnej ochrany;
zabezpečujúca bezpečné
opustenie miesta útoku;
pyrotechnická;
elektronického sledovania;
...
Zlatý
Modrý
Šedý
logistika v pobrežných
oblastiach na člnoch
Čierny
prieskum a sledovanie
Zelený
výcvikový tím

DevGroup má k dispozícii pre tréning i vlastnú trojposchodovú budovu, ktorá je vybavená pre nácvik ostrej streľby a bojovej činnosti v 360°. V budove je možná tvorba rôznych scenárov, i s možnosťami vybudovania makiet reálnych priestorov, na ktoré sa pripravuje útok.

Velenie jednotky si zásadne samo vyberá nových členov z radov iných špeciálnych jednotiek na základe odporúčania, najprv sú priradení k zelenému tímu, kde začnú výcvikom, aby sa tak "zladili" s ostatnými. Pri výbere sa pravdepodobne riadia princípom, s ktorým si vyberal prvých členov Richard Marcinko. Snažil sa zamerať na členov jednotiek, ktorí si museli výcvik oddrieť, aby sa dostali do radov jednotky a prešli si tak mnohými krízami. Zaujímali ho ľudia, ktorí i napriek zraneniam výcvik nevzdávali alebo ho celý absolvovali znova. Len to bola pre neho záruka spoľahlivosti v boji. Sám nemal rád výborných atlétov, tí s ľahkosťou prešli výcvikom a nemuseli siahnúť na svoje dno, teda nie je u nich úplne známe, ako sa budú správať vo svojej fyzickej kríze.


Známe operácie:

1983 - Prevrat na Grenade, kde chránili guvernéra a jeho rodinu, vo vile sa ocitli v obklúčení, počas akcie sa im poškodili vysielačky a pre povolanie palebnej podpory využili telefonickú linku vo vile. Na pomoc prišlo lietadlo AC130 Spectre, ktoré zahnalo útočníkov. na druhý deň ich vyzdvihla prieskumná jednotka námorníctva.
Iný tím mal za úlohu zabezpečiť rádiový vysielač, tím sa však dostal pod paľbu 20tich nepriateľov s podporou BTR. Tím musel ustúpil do mora, kde vyčkal na vyzdvihnutie, jeden člen tímu bol pri ústupe zranený.

1985 - únos lode Achille Lauro skupinou z Palestínskeho Liberálneho Frontu.

1989 - operácia Just Cause, kde sa jednotka zúčastnila pod označením Task Force Blue, v spolupráci so zoskupením rôznych špeciálnych jednotiek pod označním Task Force White, ich hlavnou úlohou bolo zlikvidovať jeho súkromné lietadlo, lokalizovať a zaistiť Manuela Noriegu.

1990 - čiastočne sa zúčastnili pokusu o zlikvidovanie narkobaróna Pabla Escobara, operácia bola neúspešná, údajne pre nedostatočný prieskum.

1991 - evakuácia Haitského prezidenta Jeana Bertranda Aristideho, ktorého život bol v ohrození po prevrate.

1991 - plánovali likvidáciu Saddáma Husaina zostrelením jeho vrtuľníka, akcia sa však nikdy nerealizovala.

1993 - v Somálsku pôsobilo malé množstvo členov jednotky ako súčasť zoskupenia Task Force Ranger, ktorej cieľom bolo zadržanie vysokopostavených osôb podliehajúcich Aidídovi.

1996 - jednotka spolupracovala na zabezpečovaní ochrany počas olympijských hier v Atlante.

1998 - boli nasadení v Bosne a Hercegovine spolu s SAS a Delta Force na akcii ktorej cieľom bolo zaistenie vojnových zločincov, ktorí potom boli predvedený v Haagu pred súd.Operátori DEVGRU zachytení pri prestrelke s útočníkmi na prezidenta Afganistanu.

2001 - operácia trvalá sloboda v Afganistane, v počiatkoch pomáhali vytvárať pozorovacie stanovištia, neskôr ako súčasť Task Force 121 pátrali po organizátoroch z radov teroristov a pátranie sa zameriavalo i na Bin Ládina. Na starosti mali i osobnú ochranu Afgánskeho prezidenta v prvých mesiacoch, neskôr bola na tento účel najatá súkromná firma.

2003 - operácia Iracká sloboda, DevGru sa podieľalo na záchrane unesenej Jessicy Lynch, neskôr sformovaná s inými jednotkami do Task Force 88 a 141 sa podieľala na vypátraní a zaistení vysoko postavených osôb v strane Baas, vrátane Saddáma Huseina.

2011 - operácia Geronimo v Abbottabat - Pakistan, ktorej cieľom bola likvidácia Usámu Bin Ládina, vodcu jednej z najznámejších teroristických organizácii Al Kájdy. Na akciu sa intenzívne pripravovali na vytvorenej makete cieľových budov, na americkej leteckej základni pri Bagrame v Afganistane. Na akcii sa podieľalo 79 členov špeciálnych jednotiek, útočná jednotka o sile 12 mužov vyrazila 2. mája z leteckej základne v Ghazi - Pakistan, na upravených vrtuľníkoch MH-60 od 160th SOAR.
Vstup do domu si vytvorili odpálením diery v obvodovej stene, aby sa tak vyhli prípadným nástrahám vo vstupoch. Počas prestrelky ktorá trvala 40 minút bolo zabitých päť ľudí, medzi ktorými bol i Ládin, zasiahnutý bol dvoma strelami do hlavy na treťom poschodí obytného domu. Počas akcie došlo k poruche na jednom z vrtuľníkov, ktorý nedokázal vzlietnuť, počas akcie nebol nikto z útočnej jednotky zranený. Telo Ládina bolo transportované na lietadlovú loď pre potvrdenie identity.

Ilustrácia domu, kde sa ukrýval Bin Ládin.

made by Drakomir

Literatúra:
Richard Marcinko - Profesionální válečník (zväčša fikcia, avšak obsahuje i autentické memoáre)
Michael Smith - Elita zabijákú
SpecialOperations.com
GlobalSecurity.org
AmericanSpecialOps.com
NYtimes.com
ABCnews.go.com